Валовий внутрішній продукт (ВВП) Європи в рази більший, ніж у Російської Федерації. Європейський союз (ЄС) здатен закрити прогалину у допомозі Україні, однак з цим є складнощі.
Про це розповідає телерадіокомпанія CNN.
Наразі Європейський союз розмірковує над тим, чи здатний він заповнити прогалину у допомозі Україні, яку залишили Сполучені Штати Америки. Під час саміту Європейської ради блок погодився вивчити нові шляхи фінансування нашої країни, у тому ж числі шляхом залучення прибутку від заморожених активів Російської Федерації, а також боргових зобов’язань на фінансових ринках.
Один з прихильників посилення допомоги Києву – прем’єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо, який наголосив на тому, що Європа не може очікувати на те, щоб Штати прийняли рішення за неї.
Водночас лідери не прийняли рішення щодо фінансування озброєння України, що може бути проблемою. Як відзначав президент Володимир Зеленський, саме дефіцит зброї є сьогодні найбільшим викликом для нашої країни. Цим користується Росія.
Як пояснює телерадіокомпанія, несправедливо звинувачувати ЄС в цьому питанні, оскільки блок в цілому відправив Україні більше грошей, ніж США. Згідно з даними “Трекера підтримки України” Інстуту Кіля, з 85 млрд євро ЄС:
- 5,6 млрд були виділені в якості військової допомоги;
- 2,2 млрд в якості гуманітарної;
- 77,1 млрд в якості фінансової допомоги.
Чи здатна Європа замінити США
ВВП Російської Федерації становить 2,24 трильйона доларів, тоді як ВВП Європейського союзу -16,75 трлн. На папері це означає, що Європа здатна пережити Росію, якщо війна перейде в стан економічного виснаження. Якщо говорити більш грубо: так, ЄС здатний закрити прогалину в допомозі України.
Водночас з цим питанням існують складнощі. Союз складається з 27 країн, які мають власну, незалежну зовнішню політику:
- деякі країни є членами Північноатлантичного альянсу (НАТО), а деякі – нейтральні;
- деяким зручно придбати зброю у Штатів й передати її Україні, а деякий – ні;
- деякі розташовані близько до Росії й мають занепокоєння щодо початку війни проти їх країни;
- деякі мають хороші економічні відносини з Росією.
За час повномасштабної війни в Україні – мислення ЄС дещо змінилось. Раніше Брюссель наполягав у наданні фінансової допомоги, а також підтримці біженців. Штати у той момент забезпечували Київ озброєнням.
Сьогодні ж Європа почала ставитись до оборони вже більш серйозно. Наприклад, нещодавно було оприлюднено план розбудови оборонної промисловості, яка в майбутньому буде здатна конкурувати з американською. Втім, цей план потребує багато часу, який ставить багато незручних питань “чи слід витрачати кошти за межами ЄС?”, “де будувати заводи?” та інші.
Ініціатива Чехії щодо закупівлі 800 тисяч артилерійських снарядів говорить про те, що члени ЄС задатні діяти набагато швидше й не піклуватись про думку інших країн, як, наприклад, Угорщини, яка має тісні відносини з Росією.
Європа має кошти, щоб закрити прогалину в допомозі Україні. Питання полягає в тому, чи має ЄС для цього волю. Чим довше тягнеться війна, тим більшою стає від неї втома та тиск на внутрішні бюджети країн. Саме в цей момент мислення Європи може піти двома шляхами: забезпечити Україні перемогу Росією заради безпеки на континенті, або ж запитати “яке це відношення має до нас?”.