Словаччина стає черговим головним болем для Європейського союзу у сфері верховенства права. Політика прем’єр-міністра Роберта Фіцо викликає “знайомі” занепокоєння в Брюсселі.
Про це повідомляє американська медіаорганізація Politico.
Як й у випадку з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном, Словаччина вдається до спроб контролювати місцеві медіа та повторює тези російської пропаганди. Втім, найбільше занепокоєння в Брюсселі викликає скасування спеціальної прокуратури в країні, яка, своєю чергою, займалась корупційними справами до яких були причетні особисто Фіцо та його “союзники”.
Як відзначив політичний аналітик Братиславського інституту політики Міхал Вашечка, своєю політикою прем’єр-міністр Словаччини намагається побудувати “мафіозну державу” зі збереженням владної піраміди.
Мартін Хойсік, віцепрезидент Європарламенту, переконаний у тому, що Єврокомісія не повторюватиме помилок, як з Угорщиною, та серйозно поставиться до ситуації з Братиславою. Будапешт, зі свого боку, також давно є “скалкою в оці” для ЄС на тлі корупційних питань, посягання на незалежність судової влади, а також утиску свободи медіа. Все це спонукало Єврокомісію заморозити кошти ЄС, які були призначені для Угорщини. Тепер є побоювання, що Братислава може бути наступною в черзі на покарання.
Закриття спецпрокуратури
Як й зазначалось вище, плани Фіцо закрити спеціальну прокуратуру в країні викликало критику з боку інших високопосадовців, у тому ж числі й голови Європейської прокуратури, яка висловила своє занепокоєння в листі до Єврокомісії.
Прем’єр-міністр Словаччини, зі свого боку, заявляє, що установа “сприяла порушенню прав людини”.
Прокуратура була відкрита ще у 2004 році й з того моменту посприяла низці вироків у гучних справах. Частина з них була пов’язана з партією Фіцо під час його попереднього очолювання уряду.
За словами Вашечки, прокуратура свого часу переслідувала Фіцо та його “союзників”, а її особисто головний прокурор став для прем’єр-міністра “найголовнішим ворогом”.
Загроза незалежності медіа
Зокрема словацький уряд оголосив низку ЗМІ “ворожими” й “недостатньо об’єктивними”, віддавши перевагу саме проросійським медіа.
Ситуація дещо загострилась в березні, коли в країні було оголошено законопроєкт, який передбачає закриття мовника “Радіо і телебачення Словаччини” та заміну його новим органом.
Як нагадує видання, саме вбивство журналіста Яна Куцяка, а також його нареченої стали причиною одних з найбільших протестів в країні, які зрештою завершились відставкою Фіцо та низкою інших високопосадовців. За словами активіста Яна Галіка, після повернення до влади Фіцо прагне помсти та несе відповідальність за “атмосферу” від якої в майбутньому можуть постраждати й інші журналісти.
Тим часом президентські вибори в Словаччині стануть новим випробування для верховенства права. Вже цієї суботи словаки збиратимуться на виборчі дільниці, аби обрати нового лідера країни.