За задумом Бельгії, яка до 1 липня головує в Раді ЄС, країни євроблоку мали ухвалити новий, 14-пакет санкцій проти Росії ще у першій половині червня. Але, як пише DW, цього не сталося через позицію Німеччини.
За інформацією видання, про 14-ий пакет мали оголосити ще до саміту G 7 в Італії, який відбувся 13-15 червня.
Однак Німеччина загальмувала узгодження обмежувальних заходів відносно РФ. Берлін, як повідомляє DW, не влаштовує положення про відповідальність європейських фірм за обходження накладених раніше санкцій.
Йдеться про боротьбу зі схемою, яку в Росії називають паралельним імпортом. Коли країна-агресор заковує необхідні їй товари не напряму у європейських виробників, а через посередників в інших країнах. Наприклад, через створені у Казахстані або Туреччині дочірні підприємства.
У такий спосіб росіяни отримують можливість отримати не лише підсанкційні товари, а й навіть ті, які виробники з власної ініціативи відмовилися їм продавати.
Прикрити цю лазівку мав 14-ий пакет санкцій. Він передбачав зобов’язання для європейських фірм вносити в контракти з оптовими покупцями продукції в третіх країнах положення про заборону на її перепродаж у РФ. За порушення цього пункту мали ввести юридичну відповідальність для західних компаній, що вкрай не задовольнило Берлін.
В уряді Олафа Шольца зазначили, що цей пункт робить вразливими європейських експортерів. Вони повинні будуть відповідати за дії своїх закордонних партнерів, яких на практиці дуже важко, а інколи неможливо контролювати.
Як пише видання, Німеччина пропонує відмовиться від цього пункту. Або пом’якшити його, поширивши положення про відповідальність за обхід санкцій на суворо обмежену кількість найменувань промислової продукції.
14-ий пакет також передбачає заборону на використовування портів Євросоюзу як перевалочних пунктів для подальшого відправлення російського ЗПГ до країн Азії.
Наслідки Москва має відчути вже найближчої зими. В неї не буде можливості перевантажувати свою продукцію з нечисленних арктичних танкерів на звичайні. Тож Кремль буде вимушений шукати інші шляхи. Наприклад, використовувати для проводки суден на схід криголами, що сильно збільшить транспортні витрати.
Не виключено, що РФ повністю припинити постачання в Азію і весь газ відправлятиме в Європу.
Як підкреслює видання, це зіб’є ціни в ЄС, а у російських компаній – як у «Новатека», так і в «Газпрому» – впаде виторг.