Image default

Завтра голова Служби безпеки України відвідає Ізраїль

Очікується, що Іван Баканов найближчим часом відвідає Ізраїль. Під час візиту планується обговорення багатьох питань між двома країнами у галузях боротьби з тероризмом та з організованою злочинністю. Також на зустрічі обговорять механізм паломництва ізраїльських громадян до могили Раббі Нахмана Баумана в Україні.

Найперше, що ізраїльські лідери прагнуть почути під час візиту голови української спецслужби: чи є інсинуації довкола самої організації в Україні і які перспективи її подальшого функціонування. Також вони наголошуватимуть, що нинішній Президент України Володимир Зеленський має єврейське коріння.

Український лідер неодноразово говорив про необхідність реформи спецслужби, яка стикається з багатьма викликами з боку Російської Федерації. Але загальна геополітична ситуація складна і нестабільна, тож зусиллям президента щодо впровадження змін у СБУ чиниться певний опір.

Кілька днів тому в Брюсселі була опублікована стаття, де розглядалася ситуація в українській спецслужбі напередодні реформи. І зокрема згадувалося, що фундаментальні зміни в роботу СБУ намагаються внести організації, що фінансуються американським мільярдером Джорджем Соросом та іншими. Автор Ігор Флейнер вивчив проблему і висунув свої аргументи щодо поспішних змін у статті для европейскої газети — The Brussels Times.

Він цитує безпосередньо голову СБУ, який дотримується плану зміцнення системи безпеки всередині країни: представники сектору національної безпеки мають відновити суверенітет і територіальну цілісність держави: «Тут йдеться про півострів Крим та Донбас, які перебувають під контролем Росії вже шість років».

Іван Баканов повідомив про викриття понад 120 організованих злочинних груп за останні два роки. Деякі з них були пов’язані з російськими олігархами, і таким чином можна виявити сліди діяльності російських спецслужб.

Наразі законопроект про СБУ перебуває на доопрацюванні у парламенті. Його прийняття у нинішньому вигляді призведе до скорочення спецслужби до 17 тис. співробітників. І це на фоні того, що в російських спецслужбах включно з ФСБ працюють понад 200 тис. працівників.

Автор статті Ігор Флейнер виявив різні спроби і сторони впливу на реформу спецслужби. Але останній її варіант ставить під сумнів відповідність української спецслужби стандартам НАТО. Адже навіть представник НАТО в Україні заявив, що в проекті закону про СБУ існує невідповідність «євроатлантичним нормам, принципам і практиці».

Але міжнародні спостерігачі та українці-реформатори повинні добре усвідомлювати, що прогрес, досягнутий на Майдані сім років тому, вразливий і швидко зникає. А національній безпеці України, як і імунітету її спецслужби, не повинні загрожувати жодні потрясіння.

Трансатлантичному співтовариству і особливо ЄС важливо посилити публічну підтримку України та її зусиль з реформування державних інституцій, і при цьому не провокувати внутрішніх дискусій. Якщо цього не зробити, то варто очікувати повторення помилок, допущених у різних місцях під час врегулювання криз у країнах колишнього СРСР, і послаблення системи вільного світу.

Ізраїль, маючи досвід побудови ефективних спецслужб, може запропонувати його у формуванні нового статусу Служби безпеки України. Ця країна має величезні і регулярні загрози своїй національній безпеці, але її успіх у протидії подібним викликам може стати прикладом для спецслужб усього світу.

Залишити коментар