Image default

Україна уклала договір на поставку лише однієї вакцини від коронавірусу з вини Степанова, – «Медзакупівлі»

Максим Степанов Страна.ua

Голова держпідприємства «Медичні закупівлі України» Арсен Жумаділов звинуватив міністра охорони здоров’я Максима Степанова в тому, що той самостійно визначив Постачальника вакцини від коронавірусу, чим перевищив свої повноваження. Про це Жумаділов повідомив на своїй сторінці в Facebook.

За його словами, до сьогоднішнього дня країни світу замовили близько 7,25 млрд доз вакцин, і для України виробники повинні були зарезервувати близько 40 млн доз вакцин. Глава держпідприємства стверджує, що крім доз за програмою COVAX (близько 8 млн), замовлення препаратів на комерційній основі повинні були скласти 32 млн доз. Однак «замість цього станом на 29 грудня мали 0».

Керівник «медичних закупівель» додав, що з весни по сьогоднішній день владі слід було підписати щонайменше 4-5 угод з декількома виробниками вакцин від коронавірусу, зробленим за різними технологіями. Також, на думку Жумаділова, МОЗ зобов’язане було прописати вичерпний перелік вимог до вакцини, які, у разі невиконання виробником, стали б підставою для відмови від препарату.

«Що ми мали натомість. Тільки 10 грудня МОЗ уповноважив ДП на проведення закупівлі. Цього ж дня ДП повідомило виробникам вакцин-кандидатів про це рішення та поінформувало про намір замовити певний обсяг вакцини. Станом на 18 грудня з кількома виробниками вівся діалог щодо укладення договорів поставок в найкоротші терміни. Така комунікація була якісно підтримана уповноваженими представниками МОЗ. Але не міністром», — пише глава держпідприємства.

Він також поділився, що 21 грудня міністр охорони здоров’я на нараді у прем’єр-міністра заявив про зрив переговорів з виробниками вакцин, звинувативши в цьому «медичні закупівлі України», які вимагали банківську гарантію на передоплату. Жумаділов запевнив, що це стандартна процедура.

Після цього глава уряду Денис Шмигаль доручив ДП працювати з ринком виключно через МОЗ, а глава Міністерства Степанов в той же день заявив, що всі дії із закупівлі вакцини повинні бути узгоджені з його відомством.

«Чи то через нерозуміння специфіки функціонування фінансових інструментів, чи то з наміром усунути ДП від прямих переговорів, міністр видав цю нашу вимогу до постачальників як загрозу зриву», — написав Жумаділов, додавши, що виробник відразу ж повідомив про готовність надати банківську гарантію на передоплату.

Станом на ранок 28 грудня ДП отримало відповідь тільки по одному постачальнику, з яким і уклали договір. Гендиректор «Медзакупівель» вважає, що в рамках цієї закупівлі не дотримувалися принципу поділу функцій політичного органу (МОЗ) і закупівельного агентства.

«Міністр, по суті, сам визначив Постачальника. За моєю інформацією, Україна могла отримати ціну мінімум на 1 Долар США нижче фінальної, якби ДП вело переговори самостійно, створивши конкурентний тиск на постачальника», — написав Жумаділов.

Він також заявив, що на сьогодні Україна могла мати вже два контракти на постачання двох різних вакцин, а не один. 

«З січня місяця єдина функція, яку виконує МОЗ із закупівель вакцини, повинна полягати в комунікації — підтверджувати, якщо будуть звертатися, виробникам вакцин повноваження ДП щодо контрактації вакцини. Підігравати далі міністру Степанову в його бездарних спробах вести переговори… я не планую», — резюмував глава ДП.

Нагадаємо, нещодавно міністр охорони здоров’я України Максим Степанов провів переговори з виконавчим директором з міжнародних та урядових питань компанії AstraZeneca Алеком ван Гелдером, в ході яких сторони обговорили передконтрактні умови, терміни та логістику поставок вакцини проти COVID-19 в Україні. 

Джерело

Залишити коментар