Image default

Виплата аліментів в Україні — виконавча служба, які проблеми є

Фото: pixabay.com

З паяльником і праскою в руках. Це не просто образ з лихих 90-х. Таким фото міністр юстиції Денис Малюська днями привітав співробітників виконавчої служби з професійним святом, яке відзначається в Україні 17 грудня. За словами міністра, йому відомо про всі проблеми виконавчої служби, але скоро все зміниться, адже «система постійно змінюється на краще». Чому домогтися виконання рішення суду в Україні стає спрвжнім квестом, і коли дійсно все зміниться, з’ясовував «Апостроф».

Невиконавчі виконавці

Згідно зі статтею 3 Закону України «Про виконавче провадження», примусовому виконанню підлягають рішення і постанови судів у цивільних, адміністративних, господарських та кримінальних виробництвах. Але на практиці часто державні виконавці просто не поспішають втілювати в життя рішення судів. Більш того, не виконуються навіть ті рішення, які складають піар-фундамент Мін’юсту: рішення про стягнення аліментів.

Нагадаємо, що на темі аліментів активно піарився ще колишній міністр юстиції Павло Петренко, а ВР в 2017 році посилила покарання за ухилення від виплат на дітей, заборонивши боржникам виїжджати за кордон і керувати транспортними засобами.

Нинішній склад Мін’юсту також не оминає медійною увагою тему аліментів. Наприклад, за словами заступника міністра юстиції з питань виконавчої служби Андрія Гайченка, за неповний 2020-й працівники служби стягнули аліментів на суму 5,9 мільярда гривень. Статистика дійсно вражає. Але реальні історії українців свідчать про те, що виконавча служба явно недопрацьовує.

«Близько 5 років тому я перший раз подавала на аліменти, — розповідає «Апострофу» мешканка столиці Маріанна. — Тоді для колишнього чоловіка призначили 750 гривень аліментів на одну дитину. Потім колишній чоловік відмовився підвищити суму хоча б до прожиткового мінімуму, і я була змушена звернутися до суду. Суди тривали близько року і в результаті було ухвалено рішення про збільшення аліментів. Це рішення і рішення про стягнення судових витрат я подала до виконавчої служби і… тиша. На сайті Мін’юсту я знайшла інформацію про те, що виконавче провадження по одній моїй справі відкрито і контакти виконавця. Я почала телефонувати: номер районної служби просто не відповідає, а мобільний виконавця відключений. Через кілька днів виконавець все ж відповіла мені в месенджері: сказала, що в зв’язку з карантином прийому немає і було схвалено рішення відмовити у відкритті виконавчого провадження щодо примусового стягнення збільшених аліментів. Відмовили в зв’язку з тим, що було рішення суду про збільшення, а не про стягнення аліментів».

Що ж стосується «приємних» бонусів для неплатників аліментів, наприклад, заборони на керування транспортними засобами, то, за словами киянки Маріанни, домогтися від виконавців накладення на боржника таких санкцій вкрай складно.

Виплата аліментів в Україні - виконавча служба, які проблеми є

Фото: УНІАН

«Як сказав мій адвокат, виконавча служба не робить жодного рухи тіла без нагадування, клопотань адвокатів або дзвінків зверху», — резюмувала жителька столиці.

А ось в Козятині, Вінницької області, виконавча служба, за словами Юрія, не виконує рішення суду, виходячи з корупційних мотивів.

«Моя історія тягнеться ще з травня минулого року, — пояснює «Апострофу» Юрій. — Колишній дружині присудили аліменти на двох дітей. А сестра колишньої дружини працює у виконавчій службі. Але оскільки вона працює не виконавцем, а фахівцем, то вважається, що тут не може бути конфлікту інтересів. Тому діти не бачать аліментів вже півтора року. За статтею «Ухилення від сплати аліментів» (ст. 164 КК України — «Апостроф») поліція відкрила кримінальну справу, але всі ці структури знаходяться в одному районі, і колишню дружину просто не можуть знайти — «масочний режим». Вона ходить по місту кожен день, а її просто «не бачать» і ніхто її шукати не збирається».

В очікуванні реформ

Втім, проблема невиконання рішень судів значно ширша, ніж лише аліменти.

«Норми Конституції і законів у нас працюють через рішення судів, які виконує виконавча служба. А якщо виконавча служба не виконує рішень судів, нівелюється Конституція і всі закони України», — пояснює «Апострофу» правозахисник Едуард Багіров.

Відповідно до статті 8 Конституції України, «звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується».

Однак, за словами Багірова, держава ніколи особливо не задумувалася про проблеми держвиконавців.

«Ще з радянських часів проблемами виконавчої служби займалися за залишковим принципом: приміщення, техніка, зарплати», — додає Багіров.

При цьому, рівень зарплат в цій системі залишає бажати кращого. Наприклад, якщо вивчити список відкритих вакансій виконавців на сайті Мін’юсту, то можна побачити, що держава готова платити виконавцям 4-5 тисяч гривень.

А навантаження на фахівців досить велике.

«На кожного державного виконавця припадає по 200-300 справ, які він повинен розглянути», — зазначає Багіров.

Не дивно, що в такій ситуації матеріального і кадрового дефіциту система працює погано. Тому, щоб її реанімувати, в 2016 році в країні з’явився Інститут приватних виконавців — осіб, уповноважених державою здійснювати діяльність з примусового виконання рішень.

Виплата аліментів в Україні - виконавча служба, які проблеми є

Державна виконавча служба України координується Міністерством юстиції України Фото: minjust.gov.ua

За великим рахунком, це поширена європейська практика.

«Приватна виконавча служба є у всіх країнах Європи. Вони працюють оперативно і орієнтуються на результат, адже вони зацікавлені отримати свої відсотки», — додає Багіров.

Але, за словами юриста Віталія Тітича, в Україні не вийшло створити приватну виконавчу службу як в Європі.

«Була створена квазіприватна служба: кілька десятків людей, переважно пов’язаних з Мін’юстом, — каже «Апострофу» Тітич. — Закон не реалізований остаточно. Приватних виконавців — мізерна кількість по відношенню до кількості виконавчих проваджень, на які вони могли б бути найняті. Але Мін’юст заблокував процедуру подальшого набору, сформувавши когорту виконавців».

Більш того, приватні виконавці стали зловживати своїм становищем.

«У мене існує величезна кількість скарг по приватним виконавцям, — додає Багіров. — Як тільки вони почали працювати, туди підтягнулися не тільки люди, які хочуть працювати в рамках закону, а й представники криміналу і рейдерських груп. 15-20% приватних виконавців порушує закони і права громадян, скоюючи злочини заради матеріальної вигоди».

Правда, в Мін’юсті закликають не впадати у відчай, обіцяючи в 2021 році зубодробильні реформи в сфері системи виконавчої служби.

«Ми хочемо максимально автоматизувати виконавче провадження, і щоб вже взимку окремі процеси почали виконуватися на рівні програмного забезпечення», — резюмував Денис Малюська.

Поки ж тисячі українців не можуть домогтися виконання рішень виграних ними судів. Зокрема і щодо аліментів. На жаль, як завжди, більш жорстке законодавство в Україні «компенсується» його невиконанням. Чи допоможе автоматизація виконавчих проваджень? Є серйозна підозра, що працювати це буде так само, як і у випадку з приватними виконавцями — через пень-колоду.

Джерело

Залишити коментар