Image default

Вільна економічна зона на Донбасі — навіщо це Зеленському

Фото: Getty Images

Офіс президента оприлюднив всі п’ять питань, які будуть задані українцям в день голосування на місцевих виборах 25 жовтня. Один з них стосується створення вільної економічної зони на Донбасі. «Апостроф» з’ясовував, про що йде мова.

Офіс президента назвав всі питання, які будуть задані громадянам України в рамках всенародного опитування в день голосування на місцевих виборах 25 жовтня. Вони стосуються покарань за корупцію, економіки Донбасу, скорочення кількості народних депутатів, легалізації канабісу та виконання Будапештського меморандуму.

Спочатку глава держави Володимир Зеленський вирішив тримати інтригу і оприлюднити питання по одному, проте його Офіс, судячи з усього, через внутрішні сутички в канцелярії, «злив» всі питання одним махом, поламавши президенту тонку піар-гру.

Однак перші два питання він все ж встиг озвучити особисто. Перший з них звучав так: «Чи слід в Україні ввести довічне ув’язнення за корупційні дії в особливо великих масштабах?». Друге питання, також прозвучало безпосередньо з вуст глави держави, сформульовано таким чином: «Чи підтримуєш ти створення на Донбасі вільної економічної зони?».

До питання є питання

Зупинимося на ньому докладніше.

Потрібно зауважити, що це питання викликає багато питань (хай вибачать нас за цей каламбур).

Почнемо власне, з того, а що таке Донбас? За ідеєю — це Донецький вугільний басейн (саме тому в Росії наполегливо говорять «в», а не «на» Донбасі, оскільки він — «басейн»), який охоплює частину Донецької, Луганської та Дніпропетровської областей України, а також деякі райони Ростовської області РФ.

З іншого боку, Донбасом часто неформально називають Донецьку та Луганську області, незважаючи на те, що деякі райони цих регіонів до Донбасу у вузькому сенсі слова не належать (наприклад, Маріуполь).

Крім того, на сьогодні Донбас (як у вузькому, так і широкому сенсі) поділений на дві частини — підконтрольну української влади і окуповану Росією.

Офіс президент вже після заяви Володимира Зеленського роз’яснив, що поки мова йде виключно про підконтрольній частині Донецької та Луганської областей. При цьому там не приховують, що метою створення вільної економічної зони є прискорення процесу реінтеграції якраз окупованої частини регіону.

Від президента до президента

Ідею створення на сході країни вільної економічної зони (ВЕЗ) вперше озвучив перший президент України Леонід Кравчук, який зараз очолює Тристоронню контрактну групу по Донбасу. Пізніше її підхопив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Тепер про неї заявив і нинішній глава держави.

До речі, саме за Кравчука в нашій країні вперше з’явилися вільні економічні зони, або, точніше, спеціальні економічні зони (також позначаються як СЕЗ). Чи були вони успішними? Більшість фахівців схиляються до думки, що цей досвід був, скоріше, негативним, оскільки корупція, яка в принципі непогано прижилася на місцевому ґрунті, на даних територіях набувала во істину фантасмагоричні масштаби.

Вільна економічна зона на Донбасі - навіщо це Зеленському

Фото: pixabay.com

У будь-якому випадку, українські ВЕЗ прикрили в 2005 році, хоча ухвалений в 1992 році закон ніхто не відміняв.

Тобто законодавчих проблем зі створенням ВЕЗ на Донбасі, схоже, виникнути не повинно.

Зона зоні ворожнечу

Але є інші складності.

За словами експерта Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) Єгора Кіяна, влади для початку потрібно визначитися, що саме вона хоче організувати на підконтрольній території двох областей, оскільки існують різні торгово-економічні режими — вільна економічна зона, спеціальна економічна зона, зона пріоритетного розвитку, зона розвитку депресивного регіону, зона транскордонної торгівлі.

«Крім власне терміна (про те, яка це буде зона — «Апостроф»), потрібно визначити, яку планується вирішити задачу, яку досягти мету?», — сказав він в коментарі виданню, додавши, що поки все це нагадує «мозковий штурм», а не закінчену ідею.

Виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський згоден з таким баченням. За його словами, вільна економічна зона — це дуже широке поняття, і що саме Офіс президента закладає в нього, незрозуміло.

«Зазвичай, в українському розумінні — це пільговий податковий режим, але наскільки такий режим вирішує проблеми економіки підконтрольних територій Донецької і Луганської областей, — у мене велике питання», — заявив він в розмові з «Апострофом».

За словами експерта, у нашої країни є неуспішний досвід функціонування ВЕЗ, в тому числі, в Донецьку, яка, по суті, була «чорною дірою», через яку в Україну масово завозили товари без сплати податків і мит: «Тому пільговий (податковий) режим на Донбасі не вирішить проблему регіону, а лише створить чергові схеми».

«Зрада» або реінтеграція

Але, що тоді планується зробити? Точніше, раз ми не знаємо, в чому полягає задум Офісу президента, що було б доцільно зробити в плані економічного розвитку даних територій?

Єгор Киян не виключив, що може бути налагоджена обмежена торгівля з окупованими територіями (вона насправді і так існує, тільки ведеться контрабандним способом). За його словами, оскільки таку ВЕЗ хочуть створити з метою реінтеграції окупованих територій, «через таку співпрацю, можливо, в дуже довгостроковому періоді вони будуть реінтегровані».

Як приклад Киян привів взаємини між КНДР і Південною Кореєю, які ведуть спільну торгівлю та промислове виробництво, при цьому в Сеулі не приховують, що їх кінцева мета — об’єднання з Північною Кореєю (зрозуміло в єдиній демократичній і економічно розвиненій державі).

Вільна економічна зона на Донбасі - навіщо це Зеленському

Сеул, Південна КореяФото: pixabay.com

В оптимістичній сценарії ця ініціатива влади може спрацювати, вважає експерт, але треба розуміти, що ті, хто завжди і у всьому шукає «зраду», її обов’язково знайде. «Тому, в найгіршому сценарії, якщо все буде зроблено непродумано, грубо кажучи, через цю зону нам поставлятимуть «криваве» вугілля», — сказав він.

Інвестиції в обмін на гарантії

Однак, в будь-якому випадку, для такого проекту потрібні гроші, а у держави їх немає, зазначив Єгор Киян.

Можна, звичайно, спробувати залучити приватні інвестиції, в тому числі іноземні, «але який бізнес ризикне вкласти туди свої кошти?».

Втім, Гліб Вишлінський вважає, що хтось може і ризикнути, якщо будуть розроблені і представлені чіткі механізми гарантування інвестицій: «Адже основний ризик (для інвестицій) пов’язаний з можливим посиленням бойових дій, що може привести до руйнування фізичних активів, припинення роботи підприємств, збоїв в енергопостачанні, постачанні води, до того, що співробітники підприємств просто не зможуть доїхати до них «.

За його словами, такі гарантії повинні бути не тільки державними (з боку України), а й міжнародними: «Є Багатостороннє агентство з інвестиційних гарантій в складі Групи Всесвітнього банку. Потрібно дивитися і на інші механізми гарантування, оскільки наш збройний конфлікт — не перший і не останній в світі, і подібні механізми існують».

Вишлінський додав, що, крім іншого, такий формат був би стримуючим фактором для Росії, так як, в разі активізації агресії з її боку, світове співтовариство посилить списку санкцій і інший тиск — «адже іншим країнам довелося б скидатися на виплати за цими гарантіями».

Ще одна «чорна діра»?

Яким шляхом піде влада (в разі, якщо український народ підтримає створення ВЕЗ на Донбасі), поки незрозуміло.

Цікаво, що різні телеграм-канали, які висвітлюють політичне життя України, абсолютно по-різному інтерпретують президентський опитувальник. Одні стверджують, що він затіяв виключно заради легалізації марихуани, інші, що заради Будапештського меморандуму — мовляв, Україна таким чином звертається до США і Великобританії по військову допомогу в протистоянні з Росією.

Хтось при цьому вважає, що справжньою причиною появи зазначених питань якраз стала Донбаська вільна економічна зона, а все інше — «димова завіса» (мабуть, від канабісу). Буцімто донбаське лобі (хтось каже, що з числа «втекли в Ростов», інші, що з поміж решти в Україні) активно просуває ідею введення ВЕЗ в цьому регіоні з метою перетворення її в ту саму «чорну діру», з якої так комфортно витягувати надприбутки.

Однак, можливо, ніякого глибинної задумки в цих питаннях немає, і влада просто хоче хайпануть напередодні місцевих виборів, створюючи враження, що їй важливо почути vox populi (глас народу).

Джерело

Залишити коментар