Image default

Юріїв день: історія, традиції, прикмети

Фото: wikipedia.org 9 грудня день пам’яті Георгія Побідоносця

Георгій Побідоносець — один з найбільш шанованих святих в християнському світі. У народі його називали Юрій, Єгорій.

У середу, 9 грудня, православна церква відзначає день пам’яті про освячення Георгіївського храму в Києві (1051-1054 роки), який князь Ярослав Мудрий спорудив на честь свого небесного покровителя — Юрія Переможця.

У народі цей день прозвали Юр’євим, оскільки Юрій — одна з форм імені Георгій. Також на Русі цей день називали Єгорій холодний, Юрій холодний, Єгорій Осінній, Єгорій зимовий, Георгій Побідоносець.

Історія

Георгій Побідоносець (Святий Георгій, Георгій Каппадокійський, Георгій Ліддський) — великомученик, один з найбільш шанованих святих в християнському світі.

Згідно з візантійським житієм, святий Георгій народився в III столітті в Каппадокії (сучасна територія Туреччини). Після смерті батька сім’я майбутнього святого переїхала в Лідду.

Вступивши на військову службу, Георгій став одним з тисячників і улюбленцем імператора Діоклетіана.

Після смерті матері він отримав багатий спадок і відправився до двору, сподіваючись досягти високого становища. Однак коли почалися гоніння на християн, він, будучи в Нікомидії, роздав майно бідним і перед імператором оголосив себе християнином, його заарештували і стали катувати.

Сім днів його піддавали різним мукам, але щоразу Георгій чудесним чином зцілявся. Він переніс всі муки і не зрікся Христа.

Юріїв день: історія, традиції, прикмети

Фото: wikipedia.org Житійна ікона св. Георгія

У результаті Георгія засудили до смерті. У ніч перед стратою уві сні йому з’явився Спаситель із золотим вінцем на голові і сказав, що на нього чекає рай.

Коли Діоклетіан востаннє запропонував Георгію зректися Христа, той попросив віднести його до храму Аполлона. Там мученик осінив себе і статую Аполлона хресним знаменням — і цим змусив біса, що мешкав в ній, оголосити себе занепалим ангелом. Після цього були поламані всі ідоли в храмі.

Під час цього чуда дружина імператора Олександра кинулася до ніг великомученика і навернулася у віру. Діоклетіан в гніві наказав відтяти голову і їй.

Святий Георгій похований в місті Лод (в минулому Лідда), в Ізраїлі. Над його гробницею побудований храм, який належить Єрусалимській православній церкві. Глава і меч святого зберігаються під головним вівтарем в римській базиліці Сан-Джорджіо-ін-Велабро.

Одним з найвідоміших посмертних чудес святого Георгія є вбивство списом змія, що нищить землю язичницького царя в Беріті (сучасний Бейрут).

Як свідчить переказ, коли випав жереб віддати на поталу чудовиську царську дочку, з’явився Георгій на коні й пробив змія списом, позбавивши царівну смерті. Явище святого сприяло наверненню місцевих жителів в християнство.

Традиції та обряди

Георгій Побідоносець вважається захисником слабких і невинних, протегує воїнам, мандрівникам, хліборобам і тваринникам. Йому моляться за перемогу в будь-якій боротьбі, просять про гарний урожай, про зцілення, про хороший приплід худоби, про захист від будь-якого зла і нечистої сили.

За старих часів цей день був пов’язаний з таким поняттям, як селянський вихід — право селян переходити від одного поміщика до іншого, яке діяло в XI-XVII століттях.

Остаточно це право було скасовано Соборним указом 1649 року, і відтоді з’явилася приказка «Ось тобі, бабусю, і Юріїв день».

У народі збереглася традиція саме до Юріївого дня розраховуватися з усіма боргами: «Не повернути борг до Юр’єва дня — все життя в боржниках ходити».

На Юрія готували до зими будівлі — конопатили вікна та погреби. Вважалося, що з цього дня по селах починають бродити вовки. Також до цього часу ведмеді повинні були впасти в зимову сплячку, і, якщо раптом людина зустрічала цього звіра, потрібно було рятуватися від нього без оглядки.

Прикмети

  •     На Юрія холодного виходили до криниць «слухати воду». Якщо плескоту не було чутно, зима очікувалася тепла. А якщо шум був виразний, вважалося, що потрібно готуватися до сильних морозів і хуртовин.
  •     Існувала приказка: «Юрій Замостя, а Микола (19 грудня) Загвіздя». Це означало, що, якщо на Юріїв день прихопить мороз, то до Миколи Зимового настануть справжні холоди.
  •     Якщо біля житла виє вовк — до морозу.

Що не можна робити в Юріїв день

  •     Сваритися, злитися, лихословити.
  •     Полювати
  •     Байдикувати
  •     Використовувати гребені, гребінці, ножиці — за повір’ям, це може нашкодити волоссю.

Юріїв день: історія, традиції, прикмети

Фото: pixabay.com

Джерело

Залишити коментар