Image default

Росія напала на Україну — як зберегти спокій

Київське метро Фото: Getty Images

Ключова мета Росії, яка напала на Україну, викликати паніку серед населення. І це те, що зараз нам точно не потрібно. Цього психологічного стану потрібно позбавлятися, і як це зробити правильно — «Апострофу» розповів полковник, доктор психологічних наук, експерт Українського центру аналітики та безпеки Олександр Фармагей.

Потреба в безпеці – природня для людини, тобто те, що зараз відчувають наші люди — це норма. Ті, хто психологічно готовий до нинішніх подій, був на війні, звісно, сприймають все спокійніше. Загалом за дві-три доби має відбутись нормалізація психологічного стану. Людям треба зараз говорити те, що вони зараз відчувають — це нормальна реакція, але щоб вони себе нормально почували, є кілька методів екстреної психорегуляції.

Перший з них: дихальна вправа, тобто протягом незначного періоду часу робите глибокий вдих, затримуєте дихання, видих, і знову затримуєте дихання, потім знову вдих і так далі. Таких повторів треба зробити 3-4-5.Після цього треба зробити самомасаж голови. За потреба повторити все це кілька разів. Також є інший метод нормалізації психологічного стану, пов’язаний з рухами очей. Треба також зробити вдих-видих і 15-20 рухів очима вправо-вліво, але так, щоб вони не боліли. Цей метод застосовується для терапії посттравматичних стресових розладів (ПТСР).

Крім того, якщо у людини паніка і вона знаходиться в стані ступору – треба примусити її рухатися, тобто ходити, робити якісь звичайні вправи, розмовляти. Якщо людина навпаки сама стає балакучою, багато говорить, то її треба посадити, вона має зробити швидкий глибокий вдих – повільний видих, так кілька разів, після цього можна зробити самомасаж голови.

Джерело

Залишити коментар