Окрім п’яти систем Patriot, передачу яких Україні Сполучені Штати та союзники вже анонсували, партнери зобов’язуються здійснити низку кроків для посилення української протиповітряної оборони. Про це йдеться в спільній заяві лідерів США, Німеччини, Румунії, Нідерландів, Італії та України, оприлюдненій 9 липня на сайті Білого дому.
Згідно з повідомленням, на потреби ППО України планують виділити 1 млрд долл.
Окрім цього найближчими місяцями Київ має отримати «десятки тактичних систем протиповітряної оборони, включаючи комплекси NASAMS, HAWK, IRIS T-SLM, IRIS T-SLS і Gepard».
Як відзначається в заяві, відігравати важливу роль в наданні цього озброєння будуть декілька учасників НАТО. Серед них Велика Британія, Канада, Іспанія та Норвегія.
Також повідомляється, що інші союзники України допомагатимуть з постачанням перехоплювачів. Йдеться, зокрема, про сотні додаткових перехоплювачів ППО. Їх постачання за участі США та в координації з союзниками очікується протягом 2025 року.
У заяві також йдеться про раніше анонсовані системи протиповітряного захисту. Так, Німеччина США та Румунія надають п’ять комплексів Patriot. Нідерланди та інші партнери – компоненти Patriot для забезпечення роботи батарей. Італія передає систему SAMP-T.
Раніше президент Володимир Зеленський заявляв, що Україні для захисту від російських повітряних ударів потрібно щонайменше сім комплексів Patriot чи їх аналогів.
Першим на прохання Києва про додатковий захист від російських повітряних загроз відгукнувся Берлін. Німеччина передала Україні три свої Patriot. Окрім цього уряд Олафа Шольца запустив ініціативу, в рамках якої для посилення ППО України вдалося акумулювати близько 1 млрд дол.
Своєю чергою, президент США Джо Байден під час спільної пресконференції з Володимиром Зеленським на полях саміту G 7 в Італії, пообіцяв, що Україна буде першою в черзі на постачання Patriot. За словами американського лідера, іншим державам, які вже замовили виготовлення таких комплексів, доведеться почекати.