Image default

Коронавірус в Україні — МОЗ запустив схему для заробітку на тестах

Максим Степанов Фото: facebook.com/StepanovMV

У МОЗ вирішили змінити підходи до діагностики COVID-19 і масово впроваджувати швидкі тести на антиген коронавірусу. Відомство Максима Степанова вирішило втискувати тести на антиген всюди, де це тільки можливо, а ПЛР-тестування, яке як і раніше є золотим стандартом діагностики ковіду, очевидно, піде на другий план. Навіщо це МОЗ? За дивовижним збігом, тести на антиген не так давно розробила одна з українських фармкомпаній. Що буде з тестуванням українців та чиї інтереси лобіює міністр Степанов, розбирався «Апостроф».

Швидко і дешево

Як відомо, існує три основних типи тестової діагностики коронавірусної хвороби: ПЛР, ІФА та тест на антиген.

ПЛР-тестування виявляє генетичний матеріал вірусу, ІФА визначає наявність в організмі людини антитіл до вірусу, а ось тести на антиген виявляють білки вірусу. Нас цікавлять тести на антиген, адже саме їх в МОЗ і планують масово впроваджувати.

Відразу відзначимо, що тести на антиген не є чимось поганим. Так, вони поступаються в точності ПЛР, проте ВООЗ рекомендує їх застосовувати в країнах, де з об’єктивних причин немає можливості проводити великі обсяги ПЛР-тестувань.

Крім того, у тестів на антиген є низка переваг. По-перше, такі тести здатні видати результат швидше, в порівнянні з ПЛР.

А, по-друге: «Тести на антиген значно дешевше, ніж ПЛР», — пояснює «Апострофу» епідеміолог Андрій Александрін.

Тестуємо геть усіх

10 грудня в МОЗ внесли зміни в документ «Стандарти медичної допомоги «Коронавірусна хвороба «COVID-19». Згідно з цими правками, тести на антиген міністр Степанов планує застосовувати де тільки можна.

Звісно, в документі визнається, що ПЛР-тести мають основне значення для лабораторної діагностики COVID-19, але в якості «попереднього скринінгового обстеження використовується тест на визначення антигену SARS-CoV-2». Так написано і в чинній редакції стандартів, але в ній не розписані докладні алгоритми застосування тестів на антиген. У проекті змін стандартів МОЗ вирішило це виправити.

Чиновники пропонують обстежити тестами на антиген українців з підозрою на коронавірус, з ознаками важкого гострого респіраторного синдрому, ознаками пневмонії та інших ГРВІ. Також тести на антиген будуть робити контактам підтвердженого випадку і всім, хто потребує планової госпіталізації.

При цьому, взагалі незрозуміло, на що будуть впливати відповіді тестів на антиген. Наприклад, якщо тест на антиген покаже, що людина здорова, а за фактом у неї є симптоми ковіду, для підтвердження все одно буде потрібен ПЛР (так написано в стандартах). А якщо тест покаже, що людина хвора, але симптомів у неї нема, то в цьому випадку теж потрібно буде підтвердження ПЛР. Так може краще відразу робити ПЛР? Але в МОЗ, схоже, так не вважають.

Коронавірус в Україні - МОЗ запустив схему для заробітку на тестах

Фото: Getty images

Справа в тому, що спочатку чиновники хотіли впихнути тести на антиген взагалі всім (проект наказу опинився в розпорядженні «Апострофа»): тобто симптомним, безсимптомним, всім українцям, які повертаються з подорожей, пацієнтам, жителям і персоналу лікарень, установам для людей з інвалідністю, соціальним працівникам, персоналу в стоматологічних кабінетах, учням шкіл та студентам навчальних закладів, працівникам великих компаній. Однак ці правки не були прийняті.

Проте, дуже цікаво в прийнятих поправках є пункт про тестування на антиген українців, які «повертаються з регіонів зі значним поширенням COVID-19». Такими районами, при щоденній статистиці в 10-12 тисяч хворих, є практично вся територія України, а значить, в перспективі тестами на антиген можуть бути охоплені всі жителі країни.

Сумнівна ідея

Але хіба це не те, що ми всі так хотіли — якомога більше тестів. Тим більше, що за кількістю тестів на 1 мільйон населення Україна посідає 104 місце в світі.

Все вірно, але поліпшити статистику тестування на коронавірус не за рахунок ПЛР, а за рахунок тестів на антиген — сумнівний намір.

«Це має місце бути, але все одно ПЛР залишається найкращим тестом», — запевняє Александрін.

«Тести на антиген можуть використовуватися для діагностики і вони рекомендовані міжнародними організаціями, — пояснює «Апострофу» професор інституту фізіології ім. Богомольця Віктор Досенко. — Це точна імунологічна діагностика присутності саме білків вірусу в біологічному матеріалі. Але це все одно не так точно, як ПЛР. Саме ПЛР залишається золотим стандартом. Правильне тестування — визначення збудника за допомогою ПЛР в реальному часі».

Дійсно, тести на антиген — це не є погано. При правильній стратегії їх застосування, зазначають у ВООЗ, вони «мають значний потенціал для побудови на їх основі процесів ведення пацієнтів, прийняття рішень у сфері охорони здоров’я і реалізації епіднагляду за COVID-19».

Але це якщо мати таку стратегію…

Нагадаємо, що влітку МОЗ вже проводив масштабну тест-кампанію ІФА. Що вона показала? А хто його знає?

«Це було позбавлено навіть мінімального наукового і медичного обґрунтування. Не може виявлення антитіл сказати про наявність інфекції. І ніхто в світі не використовує ІФА тести для постановки діагнозу. Це українське ноу-хау», — нарікає Досенко.

Коронавірус в Україні - МОЗ запустив схему для заробітку на тестах

Фото: Getty images

Тоді навіщо МОЗ розгорнув масштабну кампанію по ІФА? На думку експертів, тут дві причини.

«По-перше, це збільшує майже в два рази статистику щодо кількості тестів, а там спробуй розберися. Вони ж в одну купу змішують ПЛР і ІФА. Отже, половина цих тестів — помилкові. Визначення рівня антитіл ні про що не говорить. Колись у людини був контакт з вірусом. Колись… А відсутність антитіл не означає, що людина не інфікована. Більш того, присутність антитіл не говорить про те, що людина зараз хвора. Можливо, вона давно перехворіла або взагалі не хворіла, а просто контактувала з вірусом. Причина введення ІФА — заховати недостатні масштаби тестування в Україні», — підкреслив Досенко.

Але саме «смачне» — навіть не жонглювання цифрами.

«Подивіться у кого, в основному, купують ці ІФА тести і тоді стане зрозуміло, навіщо МОЗ та Степанов вносять цю безглузду рекомендацію використовувати ІФА для діагностики коронавірусної хвороби», — зазначає Досенко.

Якщо звернутися до тендерів на ProZorro, то можна побачити, що монополіст на вітчизняному ринку тест-систем ІФА — фармакологічна компанія «Діапроф-Мед». Та сама, яка обіцяла створити вакцину від коронавірусу, і яка на початку нульових була фігурантом гучних скандалів щодо якості тестів на ВІЛ та гепатит.

Схоже, що з введенням широкомасштабного тестування на антиген, повторюється та сама історія, що і з ІФА тестами на антитіла: у вересні стало відомо, що «Діапроф-Мед» розробила тести на антиген SARS-CoV-2, а на початку листопада міністр охорони здоров’я Максим Степанов повідомив, що тести успішно пройшли сертифікацію МОЗ.

Коли твою продукцію рекламує сам міністр охорони здоров’я, а конкурентів на ринку практично немає, нескладно здогадатися, як йтимуть справи у твого бізнесу.

Наприклад, в «Діапроф-Мед» запевняють, що інфраструктура українських лабораторій здатна забезпечувати виконання 1 мільйона їх тестів на антиген в день. Сам тест разом з набором для відбору матеріалу коштує 70 гривень. Таким чином, потенційно можна заробляти до 70 мільйонів гривень в день! Непогано, правда?

При тому, що це тестування вітчизняними експрес-тестами, як визнають експерти — дають «криві» результати. «В Україні є якісні фінські та німецькі тести на антиген. Вони дають схожість результатів з ПЛР на 98%», — додає Александрін. Але їх, з відомих причин, в Міністерстві охорони здоров’я купувати не збираються.

Джерело

Залишити коментар