Image default

Як здобувалася незалежність. Репортаж з 1991-го

Фото: Павел Пащенко Радість і сльози. Підняття прапора України над Верховною Радою 04.09.1991

Знімки відображають події в Києві в період з серпня по вересень 1991 року — з краху московського путчу до початку знесення монумента Леніну на Майдані.

30 років тому Верховна Рада проголосила незалежність України. Знакові події в столиці, які передували цьому, потрапили в об’єктив київського фотографа Павла Пащенка. Корреспондент.net публікує репортаж, передає атмосферу того знакового часу.

На першій серії знімків відображені події в Києві під час серпневого путчу в Москві, який став каталізатором проголошення незалежності України. На фото, зокрема, відображені мітинги 21 серпня на Майдані (тоді ще площа Жовтневої революції) і у консерваторії. Трохи пізніше в цей день біля будівлі київської мерії Володимир Яворівський повідомив учасникам акції радісну новину про те, що путч провалився, а учасники ГКЧП заарештовані:

На цій серії знімків події дня біля будівлі Верховної Ради України 24 серпня 1991 року, в день проголошення незалежності:

Через кілька днів після проголошення Україною незалежності до Києва прибули російський політик Анатолій Собчак і Олександр Руцький. Останнього тоді вважали героєм, який відновив демократію — «врятували» лідера СРСР Михайла Горбачова з полону в Форосі, куди його помістили путчисти. Втім, до Києва він, як і його колега Собчак, прибули з метою відрадити місцевих політиків від незалежності і обіцяючи новий союзний договір. За словами очевидця подій Павла Пащенка, Собчак тоді під час мітингу під стінами Верховної Ради виголосив промову, зміст якої полягав у тому, що якщо Україна буде наполягати на своїй незалежності, Росія відбере у неї Крим. Так вперше прозвучав «кримський шантаж». Мітингувальникам це дуже не сподобалося, і вони обсвистали російського політика. На одному з фото Собчак залишає імпровізовану трибуну під свист присутніх у будівлі ВР:

На даній серії фото — вимоги мітингувальників підняти жовто-блакитний прапор над будівлею Верховної Ради і емоції після того, як новий державний прапор було піднято. Зазначимо, прапор над Радою підняли лише 4 вересня, незважаючи на те, що в зал Верховної Ради його внесли 24 серпня:

Знаковий знімок: народ підкидає народного депутата Левка Лук’яненка в день підняття прапора 4.09.1991 р.:

Вересень 1991 року. Початок демонтажу монумента Леніну на Майдані як наслідок проголошення незалежності. Початок нової історії країни:

Джерело

Залишити коментар