Image default

Експерт звернув увагу на особливості поставок деталей до військових літаків Ан

Фото: УНІАН

Останнім часом набуває розголосу «чугуєвська справа» щодо подій 25 вересня 2020 року на Харківщині — авіакатастрофи літака Ан-26 (бортовий номер 76), яка призвела до загибелі 26 військових, травмування одного військовослужбовця й руйнації самого літака. Експерт з питань державної безпеки Василь Вовк у колонці для «Апострофу» розповів про факти, які спонукають більш детально придивитися до особливостей технічного забезпечення потреб української військової авіації.

Правоохоронці визначились із пріоритетною версією, в основі якої вони бачать халатність військового керівництва та порушення встановлених правил для підготовки польотів і керування ними. Повідомлено про підозру відповідальним особам, кожному із них обрано запобіжних захід й слідство перейшло в стадію зібрання доказів їх винуватості. Що ж, будемо відслідковувати, чи підтвердиться ця версія й чи буде встановлено вину притягнутих до кримінальної відповідальності осіб.

Як бачимо, технічних причин цієї авіатрощі на даний час не виявлено.

Проте правоохоронцям варто звернути увагу на факти, які, можливо, й не мають безпосереднього відношення до падіння літака і загибелі курсантів у Чугуєві, але несуть реальну загрозу в майбутньому.

Так, до детективно-адвокатської компанії «Василь Вовк і партнери» звернулись за допомогою у захисті інтересів представники азербайджанського підприємства «АВИА-АГРЕГАТ» та товариство, яке є ексклюзивним його дилером на території України.

Вони повідомили про обставини співробітництва із українськими партнерами, зокрема із Державнимпідприємством «Завод 410 ЦА» Державного концерну «Укроборонпром», та навели факти, як зазначається у їх заяві, «… які мають бути перевірені для усунення можливих загроз безпеці польотів літаків Міністерства оборони України».

При цьому акцентують увагу на такому.

«Наша співпраця щодо поставок в Україну вогнегасників і кисневих балонів має гарну історію й завжди проходило у доброчесній і відкритій атмосфері на основі взаємної поваги та довіри.

Відповідним підрозділам Концерну «Укроборонпром» і «Заводу 410 ЦА» добре відомо, що компанія «VANEM SKUPINA D.O.O.» є ексклюзивним офіційним дилером азербайджанського підприємства «АВИА-АГРЕГАТ», який єдиний (окрім російського концерну «Технодинамика» — завод у м. Орєхово-Зуєво, РФ) виробляє авіаційні балони, що використовуються на усіх моделях літаків АН.

Саме з урахуванням цих обставин керівництво заводу «АВІА-АГРЕГАТ» і компанії «VANEM SKUPINA D.O.O.» у серпні 2020 року було запрошене генеральним директором «Завод 410 ЦА» для проведення перемовин і погодження усіх питань щодо поставки обладнання для авіаційної техніки.

Зустріч пройшла у дружній обстановці, були досягнуті попередні домовленості, залишалось лише виконати незначні формальні процедури, передбачені українським законодавством.

Однак у подальшому окремі відповідальні працівникипідприємства «Завод 410 ЦА» уникали будь-яких контактів із невідомих для нас причин.

Більш того, стало відомо, що завод відправив письмові запити на комерційну пропозицію кільком українським підприємствам, які не мають можливості поставляти, наприклад, вогнегасники УБШ-2-1Р і УБЦ 2-8-1 для літаків АН, оскільки, як вже зазначалось вище, ексклюзивним дилером щодо такої продукції є наша компанія.

Таким чином, враховуючи викладене, на жаль, вимушені зробити висновок про наявність ознак:

— що невідомі підприємці закупили дану продукцію в Російській Федерації, нелегально завезли її в Україну та намагаються за попередньою змовою із невстановленими особами підприємства «Завод 410 ЦА» використати російські товари для ремонту українських літаків.

— що невідомі особи на території України реставрують балони, які були у використанні, підробляють документи про нібито отримання їх як нових від виробника — заводу «АВИА-АГРЕГАТ» (м. Баку, Азербайджанська Республіка), та за попередньою змовою із невстановленими особами підприємства «Завод 410 ЦА» планують використати «фальсифікат» для ремонту літаків.

Маємо надію, що наші побоювання не отримають свого підтвердження та що із тимчасовим зупиненням нашого співробітництва сталося прикре непорозуміння…

Не могли не сповістити ВАС про вищевикладені факти, оскільки вбачаємо в них не тільки шкоду нашим торговим відносинам, а у першу чергу ознаки реальної загрози безпеці польотів військової авіації України».

Складно щось додати, можу лише підкорегувати й доповнити кваліфікацію описаних діянь, в яких вбачаються ознаки злочинів, передбачених:

— ст. 276 Кримінального кодексу України (порушення правил безпеки руху або експлуатації залізничного, водного чи повітряного транспорту);

— ст. 333 Кримінального кодексу України (порушення встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю).

Окрім того, уважав би за доцільне (із урахуванням військового протистояння між Україною і Російською Федерацією) рекомендувати колегам із Служби безпеки України перевірити зазначену інформацію на предмет наявності ознак надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, тобто складу злочину, передбаченого ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада).

Пильність мають проявити Міністерство оборони, зокрема Повітряні сили, та концерн «Укроборонпром», не зважаючи на процес всеосяжного реформування.

Джерело

Залишити коментар